رد کردن لینک ها

حضور دکتر عباس احمدی مهر در آیین دومین همایش نهاد بین المللی اصحاب صلح و سازش کشور

به گزارش روابط عمومی و امور ارتباطات مردمی نهاد اصحاب صلح و سازش کشور ،دکتر عباس احمدی مهر شامگاه گذشته در آیین دومین همایش نهاد بین المللی اصحاب صلح و سازش کشور
در استان خوزستان،شهرستان گتوند برگزار شد، اظهار کرد:صلح بخشایش و رضایت مهمترین شیوه تحقق این مهم در جامعه،پایبندی به تعالیم اصول دین اسلام،قرآن و مکتب اهل بیت (ع) است.
دکتر احمدی مهر با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه اظهار کرد : دستگاه قضایی تأسیساتی را به موجب قانون مانند شورای حل اختلاف مراکز داوری و غیره…که فعالیت های عملی همگی آنها در راستای ایجاد صلح و سازش است.
نهاد بین المللی اصحاب صلح و سازش ندابخشان عدالت کشور تشکیل شده که هدف از تشکیل این نهاد گسترش فرهنگ صلح و بخشایش و گذشت با همکاری دستگاه‌های مربوطه در سطح استان و کل کشور است.

دبیر کل نهاد بین المللی اصحاب صلح و سازش ندابخشان عدالت کشور
حل و فصل دعاوی و ختم خصومت ها با صلح و سازش را بسیار بهتر از ختم دعوی با حکم دادگاه دانست و گفت: نتیجه مثبت ختم با صلح و سازش دعاوی،رضایت طرفین و اتمام کینه ها و دشمنی هاست که به طور معمول از دنباله دار شدن پرونده جلوگیری می کند اما در رسیدگی به پرونده در دادگاه و ختم دعاوی باحکم قضایی در برخی موارد رضایت اصحاب پرونده جلب نمی شود و دشمنی ها وکینه موجب زایش پرونده و منجر به ادامه دعوی در سایر موضوعات می شود.
احمدی مهر ترویج،تعمیق و فرهنگ سازی در زمینه ایجاد روحیه گذشت و ایثار را در جامعه خواستار شد.
وبیان کرد تلاش همه ی ما باید در مسیر ارتقاء فرهنگ صلح و سازش و حل و فصل پرونده ها با رضایت و وساطت ریش سفیدان و کد خدا منشی باشد.
وی با بیان این که «اکنون در نهادهای شبه قضایی همچون شوراهای حل اختلاف،نهاد داوری و میانجی گیری،و مراکز مشاوره خانواده،اقدام جهت صلح و سازش و مصالحه صورت می گیرد»افزود تشکیل این نهاد با هدف جلب مشارکت افراد ذی نفوذ،خردمند،فرهیخته و دارای پایگاه اجتماعی در تحقق و توسعه این هدف مهم در جامعه است.
دبیرکل نهاد اصحاب صلح و سازش ندابخشان عدالت کشور ابراز داشت: همه باید در این مسیر گام برداریم تا هرگونه اختلاف و خصومتی ابتدا به ساکن وارد دستگاه قضایی نشود و سعی شود با استفاده از ظرفیت های اثر گذار دیگر به صورت کد خدا منشی و گذشت و بخشش ختم به خیر گردد.
آموزه‌های دینی و آیات و روایات دین اسلام مورد تاکید بوده و ایثارگری و از خودگذشتگی رزمندگان و شهدا در هشت سال دفاع مقدس نمونه بارزی بوده‌اند و از همین رو باید این فرهنگ حسنه در جامعه ما بیش از گذشته رواج و پیدایش یابد.

وی افزود: در سال گذشته حدود ۴۳ پرونده در استان خوزستان
و سایر نقاط شهرهای کشور
از طرف نهاد با درخواست مردم و مراجعه به سفیران صلح و سازش و با پیگیری اعضا نهاد در خیلی از پرونده ها رضایت اولیاء دم و شاکیان در خصوص پرونده های مختلف گرفته شد.
دبیرکل نهاد بین المللی اصحاب صلح و سازش کشور بیان کرد: از آنجایی که بسیاری از پرونده‌های قضایی به دلایل بسیار کوچک و پیش پا افتاده تشکیل می‌شود؛ لزوم ترویج فرهنگ صلح و سازش و رضایت بیش از گذشته احساس می‌شود.

احمدی مهر ادامه داد: سبک زندگی اسلامی یکی از موضوعات اصلی جامعه امروزی ما بوده که مقام معظم رهبری نیز در گام دوم انقلاب بدان تاکید داشته‌اند و لذا باید از ظرفیت نهاد اصحاب صلح و سازش ندابخشان عدالت کشور در راستای ترویج صلح و سازش و و ترویج فرهنگ مصالحه با کمک ریش سفیدان،معتمدین،فعالین اجتماعی،حقوقدانان و سفیران اتحاد و همبستگی اجتماعی استفاده کرد.

وی گفت: مساجد و اقشار مختلف مردم در ترویج این امر نقش بسیار مهمی را می‌توانند ایفا کنند.
چرا که در طول سالیان گذشته همواره مشاهده شده در ایامی همچون ماه محرم و رمضان
که انس مردم با آموزه‌های دینی و قرآن افزایش می‌یابد
میزان جرایم در جامعه کاهش چشم‌گیری می‌یابد و خدامحوری سبب این امر می‌شود.
تا اکثراً به سمت گناه و معصیت و ارتکاب جرایم گرایش پیدا نکنند
لذا نقش مساجد و روحانیت معظم در این خصوص بسیار مهم و قابل اهمیت می باشد.
دبیر کل نهاد اصحاب صلح و سازش ندابخشان عدالت کشور
گفت: ترویج فرهنگ صلح و سازش یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد نیاز در جامعه امروزی بوده و ونهاد استان خوزستان
در این راستا شروع به کار کرده است.

در ابتدای این مراسم دکتر عباس احمدی مهر اظهار کرد: در دهه‌های اخیر فرهنگ صلح و سازش کمرنگ‌تر شده است
و لذا باید در راستای ترویج این فرهنگ حسنه در جامعه تمام تلاش خود را انجام دهیم و در این بین نقش مردم و اقشار مختلف در ترویج فرهنگ صلح و سازش بسیار تاثیرگذار است.

وی افزود: صلح، بخشایش و رضایت از ارکان اصلی نهاد بین المللی اصحاب صلح و سازش بوده که در استان خوزستان و سایر نقاط کشور نیز شروع به کار کرده و هدف از این نهاد حل اختلافات بین مردم و ترویج فرهنگ حسنه صلح و سازش و گذشت و مصالحه،کاهش جرایم ورود پرونده ها به دستگاه قضایی و کاهش خشونت های اجتماعی است.

دبیر کل نهاد اصحاب صلح و سازش بیان کرد: بخشایش و ایثارگری جزو یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در آموزه‌های دینی و آیات و روایات دین اسلام نیز بدان تاکید شده و در این خصوص دست نیاز به سمت آحاد مختلف مردم دراز کرده‌ایم تا با کمک خود مردم و اقشار مختلف جامعه بتوانیم در ترویج این فرهنگ در قالب صلح و سازش و مصالحه و گذشت موثر واقع شویم.

دبیر کل نهاد گفت: خوزستان در بين استان هاي كشور بيشترين فراواني را در تعداد زندانيان دارد به طوري كه هم اكنون حدود 13 هزار زنداني استان محكوميت خود را در زندان ها مي گذرانند كه اين آمار زيبنده خوزستان نيست.

وي افزود: بسياري از افرادي كه در زندان هاي استان و یا کشور به سر مي برند به صورت تعمدي مرتكب اين جرايم نشده و به دلايل مشكلات اقتصادي سال ها است كه در حبس هستند.

وي بيان كرد: در زمان حاضر حدود 213 هزار زنداني در زندان هاي كشور به سر مي برند كه از اين ميزان شش درصد زندانيان جرايم غيرعمد بوده كه دوهزار نفر از اين تعداد مربوط به محكوميت مهريه و حدود دو هزارنفر نيز مربوط به زندانيان ديه و هفت هزار نفر محكومان مالي هستند.
احمدی مهر تصريح كرد: درخوزستان نيز در زمان حاضر حدود 478 نفر زنداني جرايم غيرعمد در زندان هاي استان به دليل محكوميت هاي مالي ، ديه و مهريه دوران محكوميت خود را سپري مي كنند.

دبیر کل نهاد اصحاب صلح و سازش ندابخشان عدالت کشور تصريح كرد: ماندگاري اين افراد هيچ تاثيري در وضعيت مالي آنها ندارد چرا كه اين افراد به دليل در حبس بودن يا شغل خود را از دست داده اند و يا اگر توليدي داشته اند از فعاليت منع شده اند.
وي يادآور شد: متاسفانه كشور ما در بين كشورهاي اسلامي بالاترين تعداد زنداني دارد كه اين آمار زيبنده نظام اسلامي ما نبوده و اميد است راهكارهايي براي جايگزيني حبس اتخاذ شود.
دکتر احمدی مهر دبیرکل نهاد اصحاب صلح و سازش تصریح کرد: با توجه به اقدامات انجام یافته در سال‌های اخیر نهاد اصحاب صلح و سازش در سال گذشته ۱۳ فقره رضایت در پرونده‌های قتل دریافت شد و در سال جاری نیز تا به امروز در ۹ پرونده قتل رضایت اولیای دم برای گذشت از اعدام کسب شده است.

دکتر احمدی مهر دبیرکل نهاد اصحاب صلح و سازش کشور
نیز در این جلسه بیان کرد: با توجه به بررسی‌های انجام یافته می‌توان از ظرفیت اقشار مختلف مردم و ریش سفیدان و مساجد در ترویج فرهنگ صلح و سازش و گذشت استفاده کرد.

وی افزود: نهاد اصحاب صلح و سازش ندابخشان عدالت از ۵۲ هدف و ۳۲وظیفه تشکیل شده که در این خصوص نیازمند بهره‌مندی از توان اقشار مختلف مردم؛ جامعه روحانیت دانشگاهیان،حقوقدانان معتمدین هستیم و یکی از مهم‌ترین مسائل روز بحث آموزش و برگزاری کلاس های آموزشی حقوق شهروندی در مساجد و محلات و اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم در خصوص این فریضه الهی و ثمرات و برکات صلح و سازش در جامعه است.

دکتر احمدی مهر تصریح کرد: سبک زندگی‌ اسلامی یکی از موضوعات مهمی است که در گام دوم انقلاب نیز توسط مقام معظم رهبری بدان تاکید شده و فرهنگ صلح و سازش یکی از ارکان سبک زندگی اسلامی بوده و لذا باید در ترویج این فرهنگ در جامعه نهایت تلاش خود را انجام دهیم.

در انتهای این مراسم با حضور مسئولین عالی رتبه کشوری و استانی حاضر در این مراسم تعدادی از احکام صلح و سازش و تندیس صلح به دبیران حاج عباس عربی،منوچهرخان بهداروند و فرامرز قنبری عدیوی فرهنگ آزاد اندیش تقدیم اعضاء گردید و از تندیس سفیر صلح نیز برای اولین بار در کشور رونمایی شد.

عضویت در کانال اطلاع رسانی نهاد

بازگشت به بالای صفحه